МЗТ Скопје Аеродром го победи Берое за добра атмосфера пред дербито со Партизан

2017 24 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје имаа успешна генерална проба пред стартот на АБА-лигата и тоа со победа во пријателскиот дуел со бугарскиот тим Берое (78-71).

Македонскиот првак доминираше во текот на целиот меч, го имаа водството од првиот до последниот момент и сосема заслужено дојде до победата, која е добредојдена за добра атмосфера пред дербито со Партизан, закажано за в петок на отворањето на регионалното натпреварување.

Даниел Џенсен со 20 поени беше најпрецизен кај „металците“, Бојан Трајковски, Јуре Лалиќ и Дамјан Стојановски постигнаа по 11, а Ерик Гарсија и Брет Бејли по 10 поени. Ова беше седми пријателски дуел за МЗТ Скопје Аеродром во летниот подготвителен период и воедно трета победа, по успесите во мечевите со Бакиркој баскет и со Левски од Софија. Порази беа претрпени од Бујукчекмече, Цибона и од грчки Арис, додека дуелот со Лукоил Академик беше од затворен карактер без краен резултат.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page