Тодоровски и Прентовиќ за петта победа по ред на сино-белите таленти во Третата лига

2016 23 Дек

Вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со победничката серија во настапите во Третата лига, откако денеска ја забележаа и петтата победа во низа и тоа во пресметката на домашен терен со екипата на Борец Еуробрик (75-64).

Сино-белите таленти дури во второто полувреме го скршија отпорот на цврстиот гостин од Велес, кој ја имаше иницијативата и водството во првите две четвртини. Но, со одлична игра на првотимците Леонид Тодоровски и Петар Прентовиќ, како и со четирите тројки на Трсунов, нашиот тим прави пресврт и на крајот обезбедува убедлива победа.

Тодоровски со 22 поени беше најдобар стрелец кај тимот предводен од Небојша Ѓуковиќ, Прентовиќ реализира 18 поени, Трсунов 14, а Џеладини осум поени. Ова беше заостанат натпревар од 2. коло од третолигашката конкуренција, а до крајот на првиот дел од шампионот ни остана уште гостувањето кај тимот на Кичево.

МЗТ Скопје Аеродром – Борец Еуробрик 75-64 (17-15, 14-22, 21-13, 23-14)

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ: Настовски, Георгиевски 6, А. Јовановски, Б. Јовановски, Трсунов 14, Џеладини 8, Прентовиќ 18, Миса, Лазаревски 2, Ристовски 1, Ацковски 4, Тодоровски 22. Тренер: Небојша Ѓуковиќ.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page