Мк прва лига

Марко Симоновски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 13 Јул
Актуелниот кошаркарски вицепрвак, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, продолжи со задржувањето на македонските носители на играта од…
Андрија Бојиќ уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 06 Јул
Кошаркарот кој преку ноќ ги освои нашите навивачи, Србинот Андрија Бојиќ (24 год, 207 см), ќе остане…
Капитенот останува: Дамјан Стојановски уште две сезони ќе го предводи МЗТ Скопје Аеродром! 2018 06 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски и во следните две сезони ќе биде лидер на МЗТ Скопје Аеродром,…
МЗТ Скопје Аеродром се засили со Американецот Медфорд! 2018 27 Јун
Доскорешниот кошаркар на литванскиот прволигаш Невезис, Лестер Медфорд (25 години) од денеска е нов член на МЗТ…
Соколов и Маслинко и следната сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2018 26 Јун
По потврдата на тренерот Ѓорѓи Кочов и враќањето на центарот Љубомир Младеновски во тимот по една година…
Љубомир Младеновски се врати во МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром откако го потврди останувањето на Ѓорѓи Кочов на клупата, денеска го и…
Ѓорѓи Кочов и следните две сезони на клупата на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и…
Крај на финалето: Не успеавме да направиме рибрејк во „Градски парк“! 2018 25 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не ја одбранија шампионската титула, откако не успеаја да дојдат до рибрејк…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page