Мк прва лига

МЗТ Скопје подобар од Работнички 78-71 2015 18 Фев
МЗТ Скопје Аеродром забележа победа над Работнички во вечното дерби кое се одигра вечерва во СЦ Јане…
Бесплатен влез за натпреварот МЗТ Скопје-Работнички 2015 16 Фев
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром уште еднаш информира дека влезот за натпреварот  против КК Работнички ќе биде…
Информација за дуелот МЗТ Скопје Аеродром - Работнички 2015 13 Фев
КК МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје информира дека за престојниот меч во рамките од 13.то коло на…
фото: sportmedia.mk 2015 11 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Водњански Лисици со резултат 56-81 во последниот натпревар…
Фени Индустри-МЗТ Скопје Аеродром 90-79 2014 17 Дек
МЗТ Скопје е поразен од тимот на Фени Индустри со резултат 90-79 во последниот овогодишен натпревар од…
МЗТ Скопје Аеродром-Карпош Соколи 97-85 2014 10 Дек
foto: sportmedia.mk МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Карпош Соколи со резултат 97-85 во последната средба…
Среда 18:30ч, МЗТ-Карпош Соколи 2014 09 Дек
Во среда со почеток од 18:30 часот, екипата на МЗТ Скопје Аеродром го пречекува тимот на Карпош…
Куманово-МЗТ Скопје Аеродром 70-77 2014 03 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележааа петтата победа во домашниот шампионат, откако вечерва го совладаа тимот на…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page