Србинот Мајсторовиќ е нов член на МЗТ Скопје Аеродром

2017 06 Ное

Српскиот интернационалец, Ѓорѓе Мајсторовиќ (27 год, 208 см.) во иднина ќе настапува во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска беа завршени сите формалности околу потпишувањето на договорот, кој е со важност до крајот на сезоната.

Станува збор за кошаркар кој игра на позициите силно крило и центар и кој ќе им биде од помош на нашите останати високи играчи во борбата под кошевите. Мајсторовиќ, кој има повеќе од солидно искуство во настапите во АБА-лигата, минатата сезона настапуваше за белградски Партизан. Претходно, тој има играно и за екипите на Смедерево, Хелиос и за Металац од Ваљево.

Новиот член на МЗТ Скопје Аеродром има и настапи за репрезентацијата на Србија и тоа на Универзијадата во Казањ во 2013 и на Медитеранските игри во Мерсин истата година.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page