Талентираниот Величковски со 15 години ќе игра за првиот тим на МЗТ Скопје!

2021 15 Сеп

Управата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со заложбите за давање шанса на талентираните кошаркари, кои треба да бидат светла иднина на нашиот клуб, откако денеска го официјализира договорот за стипендирање со 15-годишниот Бојан Величковски.

Станува збор за еден од најперспективните играчи од нашата младинска школа, кој летово напорно работи заедно со далеку поискусните од првиот тим и кој веќе дебитираше во сениорскиот тим на пријателскиот турнир во Лесковац. Величковски е кадетски репрезентативец на Македонија, од кого се очекува многу ако продолжи да работи напорно и посветено како и до сега.

Со оглед на возраста, соработката со него е за следните три години, односно до неговото полнолетство, по што тој самиот ќе може да го парафира својот прв професионален договор, секако со МЗТ Скопје Аеродром. Нашите тренери и членови на управата во Величковски гледаат голем влог за иднината, поради што се очекува уште како 15-годишник ќе добие шанса да се натпреварува дури и со двојно повозрасни противници.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page