Блесок на Дамјан и Бојиќ за сигурна победа над Фени индустри!

2018 22 Дек

Со одлична игра во вториот и третиот период, кои ги добија со убедливи 60-36, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф во вечерашната пресметка против Фени индустри (97-90), последна на домашен терен во 2018 година.

Гостите почнаа подобро и ја имаа контролата врз играта и резултатот во првото полувреме, но како одминуваше натпреварот така избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов сѐ полесно го надминуваа заморот од играњето нон-стоп на два фронта. Негативата прерасна во убедлива позитива, пред сѐ поради третиот период кој го добивме со 33-17, со што си обезбедивме мирен финиш и зачувување на дел од силите за последниот годинешен меч, в среда на гости кај Борац Чачак од АБА2-лигата.

Дамјан Стојановски одигра фантастично и со 26 поени и седум скока беше убедливо најдобар во МЗТ Скопје. Одличен беше и Андрија Бојиќ со 23 поени, додека Џејмс Вудард, Маарко Симоновски и Андреј Магдевски реализираа 15, 12 односно 11 поени.

Со овој триумф, МЗТ Скопје Аеродром првиот дел од македонското првенство го завршува како третопласиран со учинок 8-2.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page