Одлично второ полувреме за сигурен триумф над Гостивар

2018 28 Окт

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа и до третата победа во низа во домашната Прва лига, откако вечерва, со одлична игра во второто полувреме го совладаа незгодниот тим на Гостивар со 97-81.

Клучна за триумфот беше агресивната игра во одбраната во второто полувреме и одличната селекција на шутот во овој дел од натпреварот, што ни донесе позитива од 17 поени (50-33), кои се покажаа доволни за освојување на бодовите. Противникот почна мотивирано, водеше со 19-8 по само неколку минути, но со трпелива игра полека го враќавме посакуваниот ритам и тоа повторно без повредениот Џејмс Вудард.

На полувремето дојдовме на само минус еден (47-48), а веќе во 22. минута дојдовме и до водство, кое потоа умешно го менаџиравме. Со серија 14-0 во последниот дел од натпревар само го запечативме триумфот против екипа која дефинитивно ќе биде конкурент за висок пласман.

Лестер Медфорд со 18 и Дамјан Стојановски со 17 поени беа најпрецизни во нашиот тим, Андреј Магдевски постигна 12 поени, додека двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Андрија Бојиќ со 11 и Андреј Маслинко со 10 поени.

Следниот меч за избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов е в четврток, кога во „Јане Сандански“ ќе гостува Сплит во меч од АБА2-лигата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page