Осми Куп-Трофеј за МЗТ Скопје

2016 21 Фев

Тимот на МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија откако вечерва славеше над Карпош Соколи со резултат 68-62. Натпреварот помина во израмнета игра на двете страни, а МЗТ Скопје клучната предност ја оствари во последната четвртина која ја доби со резултат 18-12. На половина минута до крајот на средбата при водство на МЗТ Скопје од 64-62, капитенот Дамјан Стојановски успешно реализира за два поена при еден влез во противничката одбрана, а потоа беше двапати прецизен и од линијата за слободни фрлања со што стави точка на финалниот натпревар за конечни 68-62.
Ѓорѓе Дреновац беше најпрецизен играч на денешната средба со реализирани 16 поени, додека Марко Љубичиќ, Урош Луковиќ и Данило Мијатовиќ постигнаа по 10 поени.
Кај Карпош Соколи, Душан Кнежевиќ беше најдобар поединец со 14 поени.

Вечерашниот трофеј е вкупно 8-ми за тимот МЗТ Скопје во својот 12-ти настап од завршницата на Купот на Македонија.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page