Куп на РМ

Поразени од Работнички во драматичен меч со две продолженија 2019 14 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го завршија настапот на завршниот турнир од Купот на Македонија во Гевгелија,…
Кожув рутински совладан, сега на ред е полуфинале со Работнички! 2019 12 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во полуфиналето од завршниот турнир во Купот на Македонија, откако…
Крафорд: Никогаш нема да го заборавам славјето на навивачите по триумфот во Кавадарци! 2018 21 Фев
Американецот Џордон Крафорд беше еден од најзаслужните што МЗТ Скопје Аеродром дојде до деветтиот пехар во Купот…
Лукајиќ: Првите победи над Работнички и Блокотехна дојдоа во вистински момент! 2018 18 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на патот кон деветтиот трофеј во Купот на Македонија ги совладаа двете…
Трајковски по триумфот во Купот: Со пехарот бараме прошка за сите лоши игри сезонава! 2018 18 Фев
Крилниот центар на МЗТ Скопје Аеродром, Бојан Трајковски, по средбата потенцира дека е пресреќен од големиот успех…
Против најлутиот ривал го бркаме деветиот пехар во Купот на Македонија 2018 18 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе се обидат да дојдат до деветиот триумф во Купот на…
Фантастичниот Крафорд ја среди Блокотехна и ни донесе финале во Купот на Македонија 2018 17 Фев
Со неверојатен учинок од 30 поени само во второто полувреме, Американецот Џордон Крафорд беше јунакот во вечерашната…
Против Блокотехна вечерва играме за 13-то финале во Купот на Македонија 2018 17 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе се обидат по 13-ти пат да се најдат во големото финале…
Страница 1 од 5
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page