Еврокуп

Пуштени во продажба билетите за домашното „сефте“ во Еврокупот против Цедевита! 2016 25 Окт
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека од денеска…
Официјално: Британецот Кларк е нов член на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 20 Окт
Кошаркарскиот репрезентативец на Велика Британија, Даниел Кларк (28 год., 210 см.) е нов член на МЗТ Скопје…
Јончевски: Само со игра како во второто полувреме во Паневезис ќе почнеме да победуваме! 2016 13 Окт
Фантастична игра во последниот период, финиш сличен на историскиот дуел на Македонија против Литванија на ЕП 2011,…
Несреќен пораз од Лиеткабелис со кош во последната секунда! 2016 12 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром неуспешно го почнаа настапот во Еврокупот, откако вечерва претпеа шокантен пораз со…
Симоновски: Свесни сме за силата на Лиеткабелис, но нема однапред да се предадеме! 2016 12 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, вечерва, на гостувањето против литванскиот тим Лиеткабелис (18 часот), со директен пренос…
Ни почнуваат обврските во Еврокупот, прв противник – литвански Лиеткабелис! 2016 11 Окт
Во петтиот по големина литвански град Паневезис, кој се протега на површина од 52 квадратни километри, има…
Пред точно 20 години чудесно го победивме Улм и тоа со помош на – мрежичката на кошот (ВИДЕО) 2016 02 Окт
На денешен ден пред 20 години, кошаркарите на МЗТ Скопје ја остварија можеби најчудната, ама и најдрагоцена…
МЗТ Скопје Аеродром не е во опасност од санкции! 2016 21 Сеп
Денешното објавување на дописот кој Македонската кошаркарска федерација (МКФ) го испратила до МЗТ Скопје Аеродром, а во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page