Џеремаја Мејси потпиша за МЗТ Скопје Аеродром!

2016 10 Авг

Американецот со македонски пасош, Џеремаја Мејси (34 год, 202 см.) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром во летниот периоден рок, откако денеска и официјално стави потпис на едногодишниот договор со актуелниот првак.

Станува збор за кошаркар кој игра на позицијата силно крило, зад кого е импресивна интернационална клупска кариера. Европската епизода ја почна во 2005 година во дресот на грчка Лариса, а првиот забележителен настап го имаше во тимот на Арис, каде што играше во периодот од 2006 до 2008 година. Двете учества на грчкиот олстар-меч и МВП-признанието на овој ревијален меч освоено во 2008 година на Мејси му донесе и трансфер во големиот Реал Мадрид, чиј член беше во следната една ипол сезона, по што мина неколку месеци во шпанскиот тим Обраидо.

Руските тимови Локомотив Кубан и Красние крила се неговите следни дестинации, а во кариерата на Стариот континент има играно уште и за германски Бросе баскет. Потоа следуваше преселба во Либан, каде што во периодот од 2013 до почетокот на годинава настапуваше за екипите на Шампвил, Амчит клуб и за Ал Ријади. Во месец април потпиша за аргентинскиот прволигаш Депортиво либертад, од каде што доаѓа во таборот на МЗТ Скопје Аеродром.

Мејси е поранешен репрезентативец на Македонија, откако пред осум години доби македонско државјанство во пресрет на квалификациите за ЕП 2009 во Полска. Во жолто-црвениот дрес дебитираше на 3 септември 2008 година на мечот против Летонија во Рига, а последниот, вкупно 12-ти натпревар, го одигра против Русија на континенталниот собир на кој македонската селекција се појави за првпат по пауза од една деценија. На шесте квалификациски средби против Летонија, Португалија и Естонија имаше просек од 13,5 поени и шест скока додека на ЕП на исто толку мечеви просечно реализираше 12 поени и 4,8 скока.

Силното крило во таборот на МЗТ Скопје Аеродром ќе настапува како Македонец што нема да биде од посебна важност во АБА-лигата и во Еврокупот, каде што нема ограничувања, но ќе биде значајно во домашните натпреварување во кои нема да влезе во квотата предвидена за странски засилувања.

Мејси е шестиот кошаркар кој летово потпиша договор со шампионот, по Шарлон Клоф, Џош Скот, Ѓорѓе Дреновац, Урош Лучиќ и Марко Симоновски. Под договор се уште и Љубомир Младеновски и Адем Мекиќ.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page