АБА лига

Бојан Трајковски: Функционираме како тим, никој не се одвојува од колективот! 2018 24 Јан
Крилниот центар на МЗТ Скопје, Бојан Трајковски, одговори на прашањата на читателите испратени до официјалната интернет-страница на…
Првакот на АБА пресилен за МЗТ Скопје Аеродром 2018 22 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го изненадат актуелниот шампион во АБА-лигата Црвена звезда (58-92),…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на првакот во АБА-лигата! 2018 22 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва на домашен терен ќе го пречекаат актуелниот првак во АБА-лигата, тимот…
Лукајиќ пред Звезда: Да покажеме дека победата во Загреб не беше случајна! 2018 21 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре ќе ги одмерат силите со актуелниот шампион во АБА-лигата, екипата на…
Талентираниот Настовски добива шанса за настап и во АБА-лигата 2018 19 Јан
Најмладиот стрелец во историјата на АБА-лигата, Андреј Настовски (17 години) и сезонава ќе има можност да настапува…
Мавра со дабл-дабл удри по Цибона и дојде до признанието – МВП на колото во АБА! 2018 16 Јан
На кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром завчерашниот триумф на гостувањето кај Цибона не само што им донесе…
Билетите за дуелот со Црвена звезда се веќе во продажба по цена од – 100 денари! 2018 15 Јан
Навивачите и симпатизерите на МЗТ Скопје Аеродром, како и сите останати спортски вљубеници кај нас веќе може…
МЗТ Скопје Аеродром со 14 тројки ја торпедира Цибона среде Загреб! 2018 14 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа третата победа сезонава во АБА-лигата, откако попладнево, во Загреб, ја…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page