АБА лига

Лукајиќ пред Цедевита: Да ја пренесеме енергијата од Купот и на средбите од АБА-лигата! 2018 02 Мар
По пауза од речиси еден месец поради одигрувањето на завршниците од националните купови и репрезентативниот прозорец на…
Симоновски и Мајсторовиќ се враќаат во тимот, Трајковски две недели ќе биде вон стројот! 2018 01 Мар
Паузата поради репрезентативниот прозорец на ФИБА, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, го искористи прво за…
Дамјан по поразот од Будуќност: Ни претстои напорна работа ако сакаме да бидеме подобри! 2018 11 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на вечерашното гостување кај Будуќност (62-104), во меч од 20 коло…
Лукајиќ: Во Подгорица да пробаме да го подобриме впечатокот во АБА-лигата! 2018 11 Фев
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва, во Подгорица, против Будуќност (19 часот), ќе го одигра претпоследниот…
Лукајиќ: Немам објаснување за тоа што ни се случи против Петрол Олимпија! 2018 04 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во синоќешната пресметка со Петрол Олимпија (55-96), во меч од 19.…
МЗТ Скопје Аеродром против Петрол Олимпија го отвара 19. коло од АБА-лигата! 2018 03 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, на домашен терен во салата „Јане Сандански“, ќе го пречекаат тимот…
Задутре дома против Петрол Олимпија, а в понеделник на гости кај Блокотехна! 2018 01 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во следните неколку дена ќе одиграат натпревари против два незгодни противници и…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва на гости кај Мега Бемакс 2018 30 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на тимот на Мега Бемакс (20 часот) во…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page