АБА лига

Бојиќ е најдобар стрелец на колото, а Медфорд одново има најмногу асистенции! 2018 08 Ное
Одличната игра и сигурната победа на гостувањето кај Вршац (95-88), на екипата на МЗТ Скопје Аеродром освен…
Фантастично прво полувреме за сигурна победа на гости кај Вршац 2018 07 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во седмиот меч дојдоа до петтата победа во АБА2-лигата сезонава, откако со…
Кочов: Гиневме за секоја топка и затоа го победивме Сплит! 2018 02 Ное
Салата „Јане Сандански“ останува неосвоива тврдина во АБА2-лигата, откако кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до четвртата…
Со „стотка“ преку Сплит за четири од четири во Аеродром! 2018 01 Ное
Остануваме непоразени на домашен терен во АБА2-лигата сезона, откако вечерва, со одлична игра во второто полувреме, го…
Дуелот со Сплит ќе биде и хуманитарен - заедно да му помогнеме на Борче Цветановски! 2018 31 Окт
Утрешниот натпревар од 6. коло од АБА2-лигата против Сплит (18 часот) ќе го има и предзнакот хуманитарен,…
И без повредениот Вудард ќе атакуваме на победа на гостувањето во Мостар 2018 23 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со желба да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА2-лигата ја…
Кочов: Македонија одамна немала талентирани играчи како Младеновски и Маслинко! 2018 18 Окт
На победите најчесто не треба да им се гледа во заби, па така е и во случајот…
Три од три дома: По едно продолжение со „стотка“ го искачивме Ловќен! 2018 17 Окт
Трет домашен натпревар и трета победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, овој пат по…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page