АБА лига

Несреќен пораз на гостувањето кај Сикст Приморска 2018 11 Окт
Осумте поени во низа кои ги постигна противникот во последните 80 секунди од натпреварот се покажаа како…
Кочов: Приморска е силна, но има и слабости кои ќе пробаме да ги искористиме! 2018 10 Окт
Македонскиот кошаркарски вицешампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, попладнево замина за Словенија каде што утре, во Копер,…
„Крадливецот“ Вудард пак е меѓу најдобрите во колото во АБА2-лигата! 2018 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, заедно со Приморска и Сплит, се на делба на првото место на…
Нова победа: Го растуривме Борац Чачак за два од два во АБА2! 2018 03 Окт
Со гранитна одбрана и голема поддршка од трибините, зачинета со доминација под кошевите и прецизен шут кој…
Кочов: Со помош на навивачите и Борац ќе падне во „Јане Сандански“! 2018 02 Окт
Осоколени по стартната победа против словенечки Хелиос, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, утре (19 часот), ќе го…
Нашиот Џејмс Вудард е играч на колото во АБА2-лигата! 2018 29 Сеп
Големо признание уште од првото коло во АБА2-лигата за Американецот во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, Џејмс…
Кочов: Покажавме карактер и пожртвуваност и тоа ме радува! 2018 28 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа над Хелиос го почнаа настапот во АБА2-лигата, а начинот на…
Лесно го преслушавме Хелиос за успешен старт во АБА2-лигата! 2018 27 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот во АБА2-лигата, откако вечерва, на домашен терен,…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page