АБА лига

Фантастично прво полувреме за сигурна победа на гости кај Вршац 2018 07 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во седмиот меч дојдоа до петтата победа во АБА2-лигата сезонава, откако со…
Кочов: Гиневме за секоја топка и затоа го победивме Сплит! 2018 02 Ное
Салата „Јане Сандански“ останува неосвоива тврдина во АБА2-лигата, откако кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до четвртата…
Со „стотка“ преку Сплит за четири од четири во Аеродром! 2018 01 Ное
Остануваме непоразени на домашен терен во АБА2-лигата сезона, откако вечерва, со одлична игра во второто полувреме, го…
Дуелот со Сплит ќе биде и хуманитарен - заедно да му помогнеме на Борче Цветановски! 2018 31 Окт
Утрешниот натпревар од 6. коло од АБА2-лигата против Сплит (18 часот) ќе го има и предзнакот хуманитарен,…
И без повредениот Вудард ќе атакуваме на победа на гостувањето во Мостар 2018 23 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со желба да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА2-лигата ја…
Кочов: Македонија одамна немала талентирани играчи како Младеновски и Маслинко! 2018 18 Окт
На победите најчесто не треба да им се гледа во заби, па така е и во случајот…
Три од три дома: По едно продолжение со „стотка“ го искачивме Ловќен! 2018 17 Окт
Трет домашен натпревар и трета победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, овој пат по…
Кочов: На тие што ќе дојдат да нѐ бодрат им ветувам - дома нема да заминете разочарани! 2018 16 Окт
Македонскиот вицешампион МЗТ Скопје Аеродром пред една недела пропушти голема шанса да се врати славенички од најтешкото…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page