АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром- Мега Лекс 84-79 2014 25 Дек
МЗТ Скопје го совлада составот на Мега Лекс со резултат 84-79 и ја оствари 5.та победа во…
МЗТ Скопје Аеродром-Црвена Звезда 76-79 2014 23 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на домашен терен од тимот на Црвена Звезда Телеком со…
Цибона - МЗТ Скопје Аеродром 70-61 2014 14 Дек
МЗТ Скопје Аеродром загуби од тимот на Цибона со резултат 70-61 на гостувањето во Загреб во натпревар…
МЗТ Скопје Аеродром- Левски Софија 72-61 2014 07 Дек
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром многу потешко од очекувањата успеа да слави над последно пласираниот тим на…
Пуштени во продажба влезниците за мечот против Левски 2014 04 Дек
Пуштени се во продажба влезниците за дуелот МЗТ Скопје Аеродром и Левски од Софија кој е закажан…
Унион Олимпија-МЗТ Скопје Аеродром 69-56 2014 30 Ное
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Унион Олимпија со 69-56 во меч од 10.то коло…
Игокеа-МЗТ Скопје Аеродром 61-76 2014 22 Ное
МЗТ Скопје Аеродром ја совлада екипата на Игокеа со резултат 61-76, и со тоа ја оствари првата…
Страница 50 од 50
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page