АБА лига

Американецот Гравет е новиот плејмејкер на МЗТ Скопје Аеродром 2020 31 Јул
Американскиот кошаркар Хасани Гравет (24 год, 188 см) е најновото засилување на МЗТ Скопје Аеродром за новата…
Американецот Олуџоби уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2020 13 Јул
Американецот Феми Олуџоби (24 год, 206 см) и во следиот период ќе го носи дресот на МЗТ…
Тренерот Кочов и капитенот Стојановски први ги обновија договорите со МЗТ Скопје Аеродром 2020 09 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром и следната сезона од клупата ќе биде предводена од досегашниот тренер Ѓорѓи…
МЗТ Скопје бара враќање на националниот принцип на застапеност во АБА! 2020 30 Мар
Со оглед на светската пандемија со коронавирусот и принудниот прекин на сите светски спортски активности, меѓу кои…
Исцрпувачка победа над Ловќен за плејоф-полуфинале против Сплит! 2020 11 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по тешка и исцрпувачка битка дојдоа до триумф во вечерашната пресметка во…
Кочов: Со помош од навивачите до значајна победа против Динамик! 2020 27 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по речиси две неделна пауза поради репрезентативниот прозорец на ФИБА, вечерва ги…
Радуловиќ и Морнар повеќе не се играчи на МЗТ Скопје Аеродром 2020 24 Фев
Србинот Бојан Радуловиќ и Хрватот Марин Морнар од денеска и официјално не се кошаркари на МЗТ Скопје…
МЗТ Скопје Аеродром го ангажира Американецот Олуџоби! 2020 12 Фев
Најавените подобрување во играчкиот ростер на МЗТ Скопје Аеродром за вториот дел од сезоната почнаа со денешното…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page