АБА лига

Дамјан Стојановски: Во МЗТ Скопје сум како дома и затоа без размислување - останав! 2018 09 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски, денеска и официјално го стави потписот на договорот со МЗТ Скопје Аеродром,…
МЗТ Скопје Аеродром го потврди настапот во АБА2-лигата! 2018 05 Јун
МЗТ Скопје Аеродром и седма сезона по ред ќе настапува во јадранската конкуренција, откако управата на клубот…
МЗТ Скопје Аеродром е седми најгледан тим во АБА! 2018 17 Апр
Средбите од АБА-лигата сезонава ги проследиле речиси 400.000 вљубеници во кошарката, што носи просек од околу 2.500…
Лукајиќ ја има поддршката од управата, a за лошите резултати казна во висина од половина плата! 2018 20 Мар
Лошите резултати остварени сезонава во АБА-лигата, каде што дојдовме до само три победи и завршивме на последното…
Со девет кошаркари немоќни за нешто повеќе на гостувањето кај Морнар 2018 11 Мар
Ослабени поради неиграњето на повредениот Бојан Трајковски и непријавените во АБА, Џордон Крафорд и Алексеј Нешовиќ, кошаркарите…
Тренерот Лукајиќ го пропушта мечот со Морнар, на клупата ќе дебитира Ѓорѓи Кочов! 2018 11 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром на вечерашниот меч против Морнар (19 часот) од клупата ќе биде предводена…
Јордан Минчев повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром 2018 09 Мар
Бугарскиот интернационалец Јордан Минчев повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска беше ставен крај…
Еден и единствен: Сто меча, 1.076 поени, 302 скока и 187 асистенции за Дамјан во АБА-лигата! 2018 04 Мар
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Стојановски, пред вчерашниот дуел против Цедевита доби благодарница и пригоден подарок…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page