МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на ФМП во меч од АБА-лигата!

2017 22 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат српскиот тим ФМП (20 часот), во меч од 13. коло од АБА-лигата во која ќе се обидеме да дојдеме до третиот триумф со што би најавиле подобри денови и обид за избегнување на последното место на табелата во регионалното натпреварување.

Против себе имаме незгоден противник, кој веќе има остварено пет победи, но кој исто како и „металците“ е во црна низа и тоа од три порази по ред. Тренерот Жељко Лукајиќ се соочува со проблеми со повреди, пред сѐ кај Марко Симоновски и Дарко Соколов, кои ги пропуштија последните неколку тренинзи, но и покрај тоа останатите во тимот најавуваат жестока борба за секоја топка и трошење на последниот атом енергија.

„Лошо е што во моментов имаме проблем со неколку повредени играчи, на кои речиси сигурно нема да може да сметаме, што ми создава големи главоболки. ФМП е млад и полетен тим, кој секоја година дополнително се докажува, вадејќи квалитетни млади играчи паралелно со остварување добар резултат. Имаат забележителен резултат во АБА-лигата што сигурно е за пофалба. На нас е успешно да ги замениме отсутните кошаркари, да дадеме сѐ од себе и да пробаме со победа да го кренеме расположението. Шансата треба да ја бараме во тимската игра и силната енергија, заедно со голема агресивност на сите петмина на паркетот. И секако, да ја запреме одличната игра два на два на ФМП, која некако и нивно најсилно оружје“, вели Лукајиќ.

Ова ќе биде четврти натпревар на овие два тима во регионалното натпреварување, а досегашниот скор е 2-1 во корист на вечерашните гости во „Јане Сандански“. Судии на средбата ќе бидат Милош Кољеншиќ (Црна Гора), Матеј Шпендл (Словенија) и Крунослав Пеиќ (Хрватска). Билетите се веќе во продажба по цена од 50 денари. Предвиден е телевизиски пренос на Македонската телевизија (МТВ) и на Арена спорт.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page