Цедевита пресилна за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром

Цедевита пресилна за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром

2017 02 Дек

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром поразена се враќа од гостувањето кај Цедевита (65-77), во меч во кој скапо нѐ чинеше лошиот старт од мечот.

Домашните првата четвртина ја затворија со серија 20-3 за огромна позитива од 16 поени (24-8). Тоа како да ги освести сино-белите кои заиграа подобро, па намалија на само минус четири (33-37) пред крајот на првото полувреме. Но, потоа му дозволивме на ривалот одново да се размавне и со седум поени во низа да дојде до 44-33 на крјаот од периодот, а потоа и до највисоки плус 17 (55-38).

Огромната негатива пак делуваше освестувачки за избраниците на тренерот Александар Тодоров, кој пак силно возвратија, овој пат со серија 17-5 за минус пет (55-60). Но, тоа како да им ја одзеде целата сила па Цедевита одново поведе со двоцифрена разлика, која ја сочува до самиот крај.

Никола Павличевиќ средбата ја заврши со 18 поени и шест асистенции, Спасојевиќ додаде 14 поени додека Марко Симоновски и Доминик Мавра реализираа осум односно седум поени.

Следната недела екипата на МЗТ Скопје дома го игра можеби најважниот меч досега во борбата за опстанок во АБА-лигата, дома против Морнар. Претходно, в среда, сино-белите ќе ги одмерат силите со Работнички во македонското „Ел Класико“, исто така во салата „Јане Сандански“.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page