Доминик Мавра е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром

2017 03 Ное

Хрватскиот интернационалец Доминик Мавра (23 год., 194 год.) е нов член на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска ги заврши сите формалности околу потпишувањето договор со шесткратниот македонски шампион.

Станува збор за кошаркар кој игра на двете бековски позиции, а кој сезоната ја почна во дресот на шпански Хувентуд, со кој исто така денеска ја прекина соработката. За Мавра ова е враќање во градот каде што настапуваше минатата сезона, со оглед што беше член на тимот на Карпош Соколи. Тој во дресот на „соколите“ настапи на 19 средби во АБА-лигата со просек од 9,2 поени и 3,7 асистенции.

Хрватот беше најзаслужен за пехарот во Купот на Македонија на Карпош Соколи, за што беше избран за МВП на завршницата во ова натпреварување минатата сезона. Кариерата ја почна во Загреб, а досега има играно уште и за Сплит, Цибона и полскиот тим МКС Даброво. Летово беше на поширокиот список на репрезентацијата на Хрватска за настап на ЕП 2017, а има златни медали од јуниорско и кадетско европско првенство во дресот на „коцкестите“.

Неговото пристигнување во Скопје се очекува утре, а ако сѐ биде како што треба, Мавра ќе дебитира во сино-белиот дрес на неделниот дуел против Мега Бемакс во рамки на 7. коло од АБА-лигата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page