Трајковски и еден наш поранешен играч ги собраа најважните признанија на колото во АБА!

2017 31 Окт

Со 30 постигнати поени во убедливиот пораз на гостувањето кај Црвена звезда, кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром, Бојан Трајковски, го доби признанието за најефикасен игра на шестото коло во АБА-лигата, со девет поени повеќе пред Дерек Нидам од Морнар и Никола Ребиќ од Мега Бемакс.

МВП признанието за најкорисен кошаркар на рундата заврши во рацете на еден наш поранешен член и тоа Урош Луковиќ кој одигра блескаво во триумфот на Морнар на домашен терен против Задар. Миленикот на публиката средбата против задрани ја заврши со 18 поени, седум скока и четири блокади односно вкупна валоризација од 31, што беше најголема меѓу сите кошаркари во регионалното натпреварување.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page