Среќен 44. роденден за тренерот Александар Тодоров!

2017 17 Јул

Денешниот ден дефинитивно е посебен за тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров, со оглед што го прославува својот 44. роденден.

Летната пауза е причина што ќе изостане традиционалното честење со торта на останатиот дел од тимот, кој новиот стратег на шампионот сѐ уште го составува. Досега се ангажирани Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, кои им се приклучија на Марко Симоновски, Адем Мекиќ и Ксавиер Темс, кои имаа договор со „металците“ и за следната сезона, а потпишаа и младите и талентирани Михајло Митев и Ранко Мамузиќ.

За Тодоров ова ќе биде четврто седнување на клупата на МЗТ Скопје Аеродром, по претходните епизоди во 2000, 2007 и 2011 година, а ќе го предводи шесткратниот првак во АБА-лигата и двете домашни натпреварувања.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page