По фантастичната партија со Крка: Џош Скот е МВП на 22. коло од АБА-лигата!

2017 13 Фев

Одличните игри кои Џош Скот ги прикажува во последно време во дресот на МЗТ Скопје Аеродром како да добија своја кулминација со фантастичната партија во вчерашната победа против Крка поради која за првпат сезонава е избран за најкорисен играч на колото во АБА-лигата.

Американецот во дуелот со гостинот од Словенија реализира 24 поени заедно со 13 скока, што воедно му го донесе епитетот прв скокач на 22. коло од регионалното натпреварување. Високиот центар, воедно, е и прв наш кошаркар кој го добил ова признание откако претходно во неколку наврати беше дел од најдобрата петорка на рундата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page