Хасани Гравет од МЗТ Скопје слета директно во – Орландо Меџик!

2021 09 Сеп

Дека беше еден од подобрите странци во последно време во таборот на МЗТ Скопје Аеродром, Американецот Хасани Гравет го потврди и со ангажманот по заминувањето од нашиот клуб, откако синоќа дојде информацијата дека потпишал договор со НБА-екипата на Орландо Меџик.

Популарниот Сани беше дел од овој тим во Летната лига, каде што имаше просек од осум поени и по 2,6 скока и асистенции, по што доби шанска за докажување во тренинг-кампот на „магичните“ во пресрет на новата сезона.

Преселбата на Гравет во тимот од Флорида воедно е прва во историјата на кошаркар од македонското првенство директно во НБА-лигата, што е дополнителна потврда на исправниот начин на кој се бираат странските кошаркари за настап во МЗТ Скопје. Одличниот бек минатата сезона настапи на 26 средби од домашното првенство со просек од 12,1 поени, 4,4 скока и 3,7 асистенции додека во АБА2 на 12 натпревари просечно реализираше 12,4 поени, 3,9 скока и три асистенции.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page