Конечно ги дознавме ривалите за новата сезона во АБА2!

2021 31 Авг

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром сезонава, покрај двете домашни натпреварувања, ќе настапува и во АБА2-лигата, каде што денеска беа објавени имињата на најголем дел од учесниците, меѓу кои се добро познати имиња од последните две сезони.

Единствен новитет е составот на Војводина, против кој досега не сме играле, додека втор српски претставник е Младост Земун, против кого биевме тешка четвртфинална битка во плејофот во минатиот шампионат. Црногорската кошарка ќе биде најзастапена и тоа со Ловќен, Сутјеска и Подгорица, Хрватска ќе има претставник само во Горица, додека останатите места ќе ги пополнат Рогашка, Хелиос (Словенија), Спарс, Борац Бања Лука (БиХ) и ривалот од домашното првенство, Пелистер како втор тим од Македонија. Останатите две места дополнително ќе бидат пополнети и тоа со екипи што ќе добијат вајлд-карта.

Засега нема потврда на начинот на кој ќе се игра, но речиси е сигурно дека тоа ќе биде идентично како во минатиот шампионат, односно еднокружно на неколку турнири, по што осумте првопласирани ќе продолжат во плејофот. Новитет што се планира е доигрувањето да се игра класично, само еден меч па кој победи оди понатаму, наместо како минатата сезона со два натпревари и победник според вкупната кош-разлика.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page