Испечатете ја страната

МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето во Белград

2019 08 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да ја продолжат победничката серија на гостувањето во Белград, откако синоќа загубија во пресметката со Динамик (75-98), во меч од 19. коло од АБА2-лигата.

Кошаркарите на српскиот тим имаа шутерски ден за што говори и фактот дека постигнаа 12 тројки, а воедно беа подобри во скок-играта (40-25), што на крајот резултира со освојување на бодовите. Нашите кошаркари во финишот направија серија 16-6, но не успеаја целосно да го свртат резултатот. Отсуството на Лестер Медфорд беше видливо во моментите кога противникот играше агресивно на нашиот плејмејкер, а радува фактот што Американецот многу брзо ќе се врати во сино-белиот дрес по скршеницата на раката.

Џејмс Вудард беше најпрецизен кај МЗТ Скопје со 26 поени (шест тројки), додека Андрија Бојиќ и Андреј Магдевски средбата ја завршија со 15 поени и осум скока односно 12 поени.

Ова беше последен меч во АБА2-лигата за МЗТ Скопје Аеродром пред три неделната пауза поради завршницата од Купот на Македонија како и репрезентативниот прозорец на ФИБА. Следниот меч ќе го одиграат на 28 февруари на домашен терен против словенечка Рогашка.