Бојиќ е прв стрелец, а Магдевски и Маслинко најдобри „крадливци“ на колото во АБА2!

2019 18 Јан

Одличната игра и убедливата победа на МЗТ Скопје Аеродром во завчерашната пресметка против Зрињски донесе и неколку индивидуални награди во нашиот тим.

Андрија Бојиќ со 26 поени е прв стрелец на колото во АБА2-лигата, а со својот учинок заврши како трет во трката за најкорисен кошаркар. Фантастичната агресивност на избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов донесе уникатна ситуација каква што досега немало во регионалното натпреварување, а тоа е двајца наши играчи да бидат на првите две места во категоријата за украдени топки. Андреј Магдевски со четири е прв „крадливец“, додека веднаш зад него е Андреј Маслинко со три.

Интересно е што МВП на колото е поранешен играч на МЗТ Скопје, Никола Павличевиќ од Сутјеска, кој го носеше сино-белиот дрес во минатата сезона.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page