Сино-бела доминација: Бојиќ е убедливо најдобар играч на колото во АБА2-лигата!

2018 21 Дек

Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Андрија Бојиќ, завчера на гостувањето против Хелиос ја одигра сигурно најдобрата партија по доаѓањето во нашиот тим, што воедно му го донесе признанието за најкорисен (МВП) играч на 12. рунда од АБА-лигата.

Српскиот интернационалец средбата ја заврши со 35 индексни поени, доволни за признанието кое го посакува секој што настапува во ова регионално натпреварување. Бојиќ ведно беше и прв стрелец со 35 постигнати поени. Меѓу најдобрите се најдоа уште тројца кошаркари на нашиот тим и тоа Лестер Медофрд и Иве Иванов, кои со десет односно девет асистенции беа двајцата најдобри асистенти во колото, како и Андреј Магдевски, кој со три украдени топки го подели признанието за најдобар „крадливец“.

Ова е третпат кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром да биде избран за најдобар во рундата, по Џејмс Вудард и Иванов кои беа најдиминантни по првото односно осмото коло од АБА2-лигата.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page