Нашиот Хрват со големо срце е играч на колото во АБА2-лигата!

2018 16 Ное

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, синоќа, по петти пат победија на домашен терен сезонава во АБА2-лигата и тоа во пресметката со српски Динамик, триумф за кој најзаслужен беше големиот хрватски борец Иве Иванов, кој средбата ја заврши со 24 поени и седум скока.

Сето ова на искусниот крилен центар му донесоа 27 индексни поени, а со тоа и епитетот играч на 8. коло во регионалното натпреварување. Ова е вторпат најдобриот во рундата да биде од екипата од Аеродром, со оглед што Џејмс Вудард беше најдобар на отворањето на сезоната по победата над Хелиос исто така во „Јане Сандански“.

Иванов исто така беше најдобар стрелец, додека уште еден наш кошаркар, Андрија Бојиќ, со 22 поени беше трет во оваа статистичка категорија.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page