Кочов: Динамик е млад и полетен, но поголемото искуство ќе ни ја донесе победата!

2018 15 Ное

Играњето на два фронта носи пеколен распоред за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поради што само три дена по исцрпувачкото дерби против Работнички ги чека значајна пресметка во АБА2-лигата и тоа вечерва, на домашен терен, против српскиот претставник Динамик (19 часот).

Тренерот на нашата екипа, Ѓорѓи Кочов, добро го познава противникот, знае кои му се (по)добрите страни, но и смета дека можеме да дојдеме до посакуваните бодови со кои ќе останеме во самиот врв од табелата во регионалното натпреварување.

„Натпреварот против Динамик ни доаѓа во малку незгоден момент, само три дена по исцрпувачкото дерби против најлутиот ривал во домашното првенство во кое емотивно се испразнивме. Против себе ќе имаме млада и полетна екипа, која негува брза и атрактивна кошарка. Тимот е составен претежно од играчи кои се високи помеѓу 195 и 205 сантиметри, што ги прави уште потешки за скаутирање и играње. Искуството е на наша страна и ќе се обидеме тоа максимално да го искористиме и да славиме во дуелот на домашен терен“, вели Кочов.

МЗТ Скопје Аеродром во моментов има скор 5-2 и е на делба на втората позиција заедно со Сплит и Спарс, кои исто така имаат по два порази. Влезот дуелот против Динамик е бесплатен, а не е предвиден телевизиски и интернет пренос.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page