Бојиќ е најдобар стрелец на колото, а Медфорд одново има најмногу асистенции!

2018 08 Ное

Одличната игра и сигурната победа на гостувањето кај Вршац (95-88), на екипата на МЗТ Скопје Аеродром освен два драгоцени бодови ѝ донесе и неколку индивидуални признанија по седмата рунда од АБА2-лигата.

Андрија Бојиќ со 29 поени е прв стрелец на колото, а неговиот учинок е уште поимпресивен ако се знае дека дури 27 од нив постигна за нецели 15 минути во првото полувреме. Српскиот центар воедно е и втор најдобар во изборот за најдобар кошаркар и тоа со 30 индексни поени.

Најдобар асистент, пак е нашиот Лестер Медфорд, кој имаше дури 11 успешни додавања на средбата против Вршац. Плејмејкерот по вторпат е најдобар асистент во колото, а во моментов е убедливо најдобар во оваа статистичка категорија со просечни 7,3 успешни додавања на секој од седумте одиграни натпревари.

МЗТ Скопје Аеродром во моментов е второпласиран на табелата во регионалното натпреварување со учинок 5-2 во пресрет на следниот дуел и тоа в четврток на домашен терен против Динамик. Претходно, избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов ќе ги одмерат силите против вечниот ривал Работнички и тоа в понеделник исто така на домашен терен.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page