Нашиот Џејмс Вудард е играч на колото во АБА2-лигата!

2018 29 Сеп

Големо признание уште од првото коло во АБА2-лигата за Американецот во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, Џејмс Вудард, кој е избран за најдобар играч на првото коло од регионалното натпреварување.

Бекот-шутер имаше 25 индексни поени во убедливиот триумф на домашен терен против Хелиос (92-79), собрани со учинок од 19 поени, пет скока, четири асистенции и две украдени топки. Сино-белите имаат уште двајца кошаркари меѓу најдобрите во првото коло од регионалното натпреварување, со оглед што Андрија Бојиќ со 22 поени е трет стрелец, а Лестер Медфорд со девет успешни додавање беше втор најдобар асистент.

Следната шанса за потврда на квалитетот, екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе ја има веќе в среда кога на домашен терен ќе го пречека Борац од Чачак.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page