Лесно го преслушавме Хелиос за успешен старт во АБА2-лигата!

2018 27 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот во АБА2-лигата, откако вечерва, на домашен терен, лесно и релативно убедливо го совладаа словенечки Хелиос со 92-79.

Сино-белите одиграа повеќе од солидно, иако им требаше време да го пронајдат вистинскиот ритам. Првата четвртина мина во блага иницијатива на гостите (27-21), кои погодија неколку тешки шутеви од далечина, а го имаа и доминантниот под кошот Ѓоко Шалиќ. Но, како одминуваше натпреварот, избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов почнаа да играат како што се очекува од нив и полека, но сигурно ја намалуваа негативата, која потоа ја претворија во позитива со која заминаа на одмор (43-40).

Клучна за победата беше серијата 12-2 на почетокот од третиот период (55-42), која набрзо потоа беше зголемена на максимални плус 15 (63-48). Тоа, пак, како да донесе мало опуштање кај аеродромци, што гостите од Словенија го искористија да вратат со серија 10-2 (58-65) и да внесат мала нервоза на клупата на МЗТ Скопје Аеродром. Но, искусните домашни кошаркари брзо одговорија на овој напад и умешно ја задржаа позитивата до крајот за први два бода во АБА2.

Победата е уште позначајна со оглед што екипата од Аеродром настапи без стартниот центар и македонски репрезентативец, Љубомир Младеновски, кој имаше зголемена телесна температура и не можеше да им помогне на соиграчите. Андрија Бојиќ беше најдобар во македонскиот им со 22 поени и пет скока, Џејмс Вудард постигна 19 поени, додека Дамјан Стојановски и Иве Иванов застанаа на 16 односно 13 поени.

МЗТ Скопје Аеродром и следниот меч од АБА2-лигата ќе го одигра на домашен терен и тоа следната среда против еден од конкурентите за највисок пласман, српски Борац од Чачак.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page