Прв тим сезона 2016/2017

Тренер : Анте Назор

Помошен тренер: Марио Мандир

Помошен тренер: Горан Крстевски

Помошен тренер: Драган Миленковиќ

Помошен тренер: Мартин Петковски

Доктор: Слободан Николиќ

Физиотерапевт : Ненад Поповски

Физиотерапевт : Дарко Савов

Љубомир Младеновски  #15

Адем Мекиќ #6

Марко Симоновски #10

Ѓорѓе Дреновац #13

Стефан Синовец  #5

Шарлон Клоф #9

Џош Скот #16

Даниел Кларк #0

Јуре Лалиќ #21

Стојан Ѓуроски  #7

Девон ван Острум #4

Хавиер Темс #2

Леонид Тодоровски #11

Андреј Настевски #1

3kozuvcanka logo.jpg4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page