МК прва лига

 • МЗТ Скопје со триумф над Гоце Делчев
  МЗТ Скопје со триумф над Гоце Делчев
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа составот на Гоце Делчев од Штип во натпреварот од 14.то коло на домашниот шампионат. МЗТ Скопје славеше со резултат 73-88, а предноста ја…
 • МЗТ Скопје подобар од Работнички 78-71
  МЗТ Скопје подобар од Работнички 78-71
  МЗТ Скопје Аеродром забележа победа над Работнички во вечното дерби кое се одигра вечерва во СЦ Јане Сандански. Во дуелот од 13.то коло на домашното кошаркарско првенство, актуелниот шампион успеа…
 • Бесплатен влез за натпреварот МЗТ Скопје-Работнички
  Бесплатен влез за натпреварот МЗТ Скопје-Работнички
  Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром уште еднаш информира дека влезот за натпреварот  против КК Работнички ќе биде бесплатен за сите жители на Општина Аеродром. Сите оние кои не се жители…

АБА Јадранска лига

 • МЗТ Скопје совладан од У.Олимпија на домашен терен
  МЗТ Скопје совладан од У.Олимпија на домашен терен
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром повторно се поразени на домашен терен овој пат од одличниот состав на Унион Олимпија со убедливи 57-76. Домашните се држеа до средината на вториот период…
 • Недела 17:00ч, МЗТ Скопје-Унион Олимпија
  Недела 17:00ч, МЗТ Скопје-Унион Олимпија
  МЗТ Скопје Аеродром овој викенд ги продолжува своите настапи во АБА лигата, па во рамките од 23.то е домаќин на словенечка Унион Олимпија. Двете екипи својот прв меѓусебен дуел оваа…
 • МЗТ Скопје поразен од Игокеа на домашен терен
  МЗТ Скопје поразен од Игокеа на домашен терен
  Нов пораз за тимот на МЗТ Скопје Аеродром и тоа на домашен терен од екипата на Игокеа. Во натпревар со две тотално различни полувремиња, кошаркарите на Игокеа беа тие кои…

Куп на РМ

 • Младинците на МЗТ Скопје- освојувачи на Купот на Македонија
  Младинците на МЗТ Скопје- освојувачи на Купот на Македонија
  Младите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром се освојувачи на младинскиот Куп на Македонија, откако денеска во финалето беа поуспешни од Вардар со убедливи 87-58. Љубомир Младеновски со 16 поени и…
 • МЗТ Скопје поразен од Кожув 74-75
  МЗТ Скопје поразен од Кожув 74-75
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во драматичен финиш се поразени од Кожув во првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија кој се одигра вечерва. Целиот натпревар помина во израмнета игра…
 • Сабота 17.00ч, МЗТ Скопје Аеродром-Кожув
  Сабота 17.00ч, МЗТ Скопје Аеродром-Кожув
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер на домашен терен го играат првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија каде за противник го имаат тимот на Кожув од Гевгелија. На денешниот…

Разно

 • Дион Диксон го напушти МЗТ Скопје
  Дион Диксон го напушти МЗТ Скопје
  Американскиот интернационалец Дион Диксон веќе не е дел од македонскиот кошаркарски шампион. Диксон дојде во редовите на МЗТ Скопје кон крајот на октомври минатата година и настапуваше во домашниот шампионат…
 • Официјално: Алеш Пипан се врати во МЗТ Скопје
  Официјално: Алеш Пипан се врати во МЗТ Скопје
  Словенечкиот стручњак Алеш Пипан повторно е назначен за шеф на стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром. Пипан во изминатите 18 месеци беше тренер на Унион Олимпија, додека претходно го предводеше…
 • Боби Митев не е веќе тренер на МЗТ Скопје
  Боби Митев не е веќе тренер на МЗТ Скопје
  КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека е прифатена понудената оставка на тренерот Боби Митев и тој веќе нема да го предводи македонскиот кошаркарски шампион. МЗТ Скопје Аеродром му се заблагодарува…

YouTube

Twitter

Bauer logo.jpgCevitana.jpgJsp_turs1.jpgOffice Plus - Logo.jpgTelekom-Corporate.pngTineks.jpgacibadem sistina logo.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcevahir malo.jpggolden art m.jpggorska.jpggranit-logo.jpgintersport logo.jpgnlb.pngzegin 22.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), три по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014), како и седум титули во Кошаркарскиот куп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page